foto jw
foto jw
WolniakJ WolniakJ
264
BLOG

Jezus czy króliczek, wybór należy do Ciebie

WolniakJ WolniakJ Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

 Monstrualny nadmuchany króliczek w centrum miasta, wystawy sklepowe jak ilustracja z filmów Disneya. Pokraczne kaczory, misie, zające, z rzadka baranki, żeby się nie kojarzyło z Barankiem Bożym. Dobrze, że jeszcze nikt nie czepia się jajek, chociaż te tradycyjne ludowe wzory przesłaniane są jakimiś koszmarkami a czasami reklamami firmowymi.

To forma, ale jest jeszcze treść. Oto jakiego rodzaju życzenia są najczęściej:

- Niech króliczek przyniesie Wam to, czego najbardziej pragniecie!

- Świąt bez końca i białego zająca!

- Wesołego królika, co po stole bryka!

- Rozkicanego zająca, uśmiechów bez końca!

Takich infantylnych życzeń bez liku można znaleźć na kartkach, w Internecie, na wystawach sklepowych i w całej przestrzeni publicznej. Symbole religijne nie są trendy. Zmartwychwstały Chrystus zastąpiony przez zajączka. Ludzie nie przestrzegając 40-dniowego postu, rekolekcji, liturgii Wielkiego Tygodnia, znajdują takie przykłady i nie zastanawiają się nawet nad tym, co właściwie te święta znaczą.

Jakie znaczenie miała męka Pańska? Dlaczego Chrystus Zmartwychwstał? Kto nie przeżyje Drogi Krzyżowej, nie weźmie udziału w radości procesji rezurekcyjnej obwieszczającej Zmartwychwstanie i nie zaśpiewa radosnego Alleluja, czy jest w stanie zrozumieć istotę tych świąt. Ich konsumpcyjny wymiar sprowadzi się tylko do sytych posiłków, w najbliższym wypadku jeszcze do poświęcenia pokarmów, uroczystego biesiadowania i rodzinnego spaceru, jeśli pogoda pozwoli.

A przecież istotą chrześcijaństwa jest wiara w zmartwychwstanie. Wielkanoc była pierwszym świętem obchodzonym w chrześcijaństwie. Wielkanoc jest symbolem triumfu dobra nad złem, życia nad śmiercią i refleksją nad osobą i dziełem Jezusa Chrystusa.

Dzięki Chrystusowi możemy spojrzeć w innej perspektywie na nasze życie. Jak powiedział ostatnio papież Franciszek, tu na ziemi jesteśmy tylko przechodniami.

Pora  by na chwilę zatrzymać się na refleksję. Mówię to przede wszystkim do ludzi wierzących, do katolików, bo przecież inni mogą sobie ten czas urządzać po swojemu. Bycie zaś we wspólnocie wiary wymaga, by do tych świąt się przygotować. Jest jeszcze czas na to. Niedziela Palmowa to święto chrześcijańskie upamiętniające przybycie Jezusa Chrystusa do Jerozolimy i jest to również pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia.

WolniakJ
O mnie WolniakJ

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo